Przejdź do treści

Certyfikat SSL – bezpieczne strony internetowe

bezpieczna strona www

Co odpowiada za ochronę danych oraz naszą prywatność w sieci? Certyfikaty SSL to jedno z najpopularniejszych i elementarnych narzędzi zapewniających ochronę przesyłanych przez Internet informacji. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej witryny.

Strony internetowe, które odwiedzamy, powinny zapewniać nam poczucie bezpieczeństwa. Kluczowym elementem, który na to wpływa, jest certyfikat SSL. Zastanawiasz się, co to takiego i dlaczego powinieneś o tym pamiętać przy tworzeniu swojej witryny www? Zaraz wszystkiego się dowiesz!

Co to jest certyfikat SSL?

SSL (Secure Sockets Layer) to technologia bezpieczeństwa, która tworzy szyfrowane połączenie między przeglądarką a serwerem. Dzięki temu wszystkie przesyłane między użytkownikiem a serwerem dane są chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Poza tym certyfikaty zapobiegają też budowaniu fake’owych wersji stron służących do m.in. wyłudzania pieniędzy albo cennych danych.

To tak, jakby każda informacja, którą wysyłasz przez Internet, była przesyłana w pancernym, dobrze zamkniętym wagonie. Dzięki SSL dane wrażliwe, jak m.in. hasła, dokumentacje medyczne, dokumenty prawne i umowy czy numery kart płatniczych, mogą być przesyłane w bezpieczny sposób, a ryzyko ataku i ich kradzieży jest dużo niższe. SSL skutecznie utrudnia odczytanie informacji przez osoby niepożądane.

Od wejścia w życie RODO certyfikaty są podstawowymi zabezpieczeniami, które należy wykorzystywać, by zadbać o ochronę danych przesyłanych za pośrednictwem stron internetowych.

Certyfikat TLS a SSL. Bezpieczeństwo w sieci

Pamiętaj też, że obecnie stosowany jest protokół TLS (Transport Layer Security). TLS oraz SSL to dwa inne rozwiązania, mimo że dość podobne – po prostu TLS to następca protokołu SSL. Dzisiaj większość serwerów korzysta już z nowszej technologii, czyli z protokołu TLS. Mimo to wiele osób traktuje te nazwy jako synonimy.

Dlaczego certyfikat SSL jest niezbędny?

Przede wszystkim zwiększa zaufanie użytkowników. Ikona kłódki i prefiks „https” w pasku adresu przeglądarki oznaczają, że strona jest odpowiednio zabezpieczona. Użytkownicy są bardziej skłonni do wpisywania swoich danych, gdy widzą te symbole. Możesz kliknąć na tę ikonę, aby uzyskać więcej informacji o certyfikacie i jego ważności.

Poza tym SSL pomaga w ochronie danych przed hakerami i kradzieżą tożsamości. Bez tego szyfrowania, dane wprowadzane na stronie, mogą być łatwo przechwycone przez nieuprawnione do tego osoby. To prosty sposób, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa, jak i zaufanie użytkowników do Twojej strony internetowej. Ma pozytywny wpływ na postrzeganie marki, wizerunek i wiarygodność firmy, co może prowadzić do większej sprzedaży produktów czy usług. 

Jak uzyskać certyfikat?

Proces uzyskania certyfikatu SSL jest prosty. Możesz zakupić go przez swojego dostawcę hostingu lub bezpośrednio od autoryzowanej firmy certyfikującej. Sama instalacja certyfikatu na serwerze jest kwestią kilku kliknięć. Pamiętaj, aby wybrać certyfikat od renomowanego dostawcy i regularnie go odnawiać.

Zlecając nam stworzenie lub modernizację strony www, masz pewność, że o to zadbamy. Nie lekceważ znaczenia certyfikatu SSL. To jedna z tych inwestycji, która szybko się zwraca – zarówno w postaci zwiększonego zaufania, jak i lepszego rankingu w wyszukiwarkach.

Wpływ SSL na pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach

Jest jeszcze jeden ważny aspekt. Google lubi bezpieczne strony! Certyfikat SSL od 2014 roku jest jednym z czynników, które wpływają na ranking witryn w wynikach wyszukiwania. Strona zabezpieczona w ten sposób jest postrzegana jako bardziej wiarygodna, co może przyczynić się do lepszego jej pozycjonowania.

Inwestując w SSL, inwestujesz nie tylko w bezpieczeństwo, ale i w widoczność swojej strony. Bezpieczna strona to zadowoleni użytkownicy, a z kolei zadowoleni użytkownicy to większy ruch na stronie i szansa na dobry biznes! Nie ma znaczenia, czy prowadzisz małą, czy dużą firmę.

Certyfikaty SSL czy TLS są ważne dla procesu uwierzytelnienia. Gwarantują tożsamość serwera, co z kolei pozyskuje zaufanie użytkowników do danej witryny internetowej. Ich wykorzystywanie wpływa na bezpieczeństwo w sieci, chroniąc zarówno właścicieli stron internetowych, jak i użytkowników przed ew. ryzykami i zagrożeniami.

5/5 - (2)