Co to jest grafika wektorowa i jakie ma zastosowanie?

Interesuje Cię grafika wektorowa?

W artykule znajdziesz:

  • co to jest grafika wektorowa
  • gdzie można zobaczyć grafiki wektorowe
  • jakie wady i zalety ma grafika wektorowa
  • jak zacząć tworzyć grafikę wektorową

W obecnych czasach przed fizycznym drukiem każdy projekt znajduje swoje miejsce na komputerze. Najpopularniejsze są dwa rodzaje grafik – wektorowa i rastrowa, jednak w dzisiejszym wpisie skoncentrujemy swoją uwagę na tej pierwszej. Grafika wektorowa różni się znacząco od standardowej pod względem jej tworzenia i efektów wizualnych. Pozwala ona tworzyć obrazy złożone ze wzorów matematycznych, a więc jest nie tylko sztuką, ale także mieści się w kanonie dziedzin związanych z nauką ścisłą.

 

1. Co to jest grafika wektorowa?

Grafika wektorowa polega na zapisywaniu ilustracji przy pomocy figur geometrycznych, które powstały w wyniku użycia odpowiednich wzorów matematycznych. Taki model pozwala na powstawanie obrazów wektorowych, które poddane skalowaniu nie będą traciły na jakości. Zdjęcia tego typu zazwyczaj opierają się na wielu szczegółach skupionych w jednym miejscu. Dlaczego? Otóż chodzi tutaj o to, aby stworzyć grafikę, a nie wierne odzwierciedlenie realizmy konkretnej fotografii.

grafika wektorowa kiwwwi

2. Gdzie można zobaczyć grafiki wektorowe?

Jeśli ktoś nie jest grafikiem lub nie pasjonuje się tą dziedziną, to z pewnością nie zdaje sobie sprawy, że wektory otaczają nas dosłownie wszędzie – w domu, pracy, czy szkole. Wektorowa wersja grafik znajduje się, chociażby w opisach wielu czcionek na komputerach, wideo, czy grach komputerowych. Zastosowanie tego rodzaju grafiki ma także miejsce wszędzie tam, gdzie opisywane są grafiki trójwymiarowe, na przykład w geometrii.

grafika wektorowa 2 kiwwwi

3. Jakie wady i zalety ma grafika wektorowa?

Grafika wektorowa z pewnością ma wiele zalet, jak na przykład tą, że można ją bardzo łatwo skalować. Dodatkowo można prosto zmieniać jej parametry oraz transferować ją w razie konieczności do grafiki rastrowej. Ponadto zaletą grafiki wektorowej jest to, że przy jej użyciu można opisywać przestrzeń w sposób trójwymiarowy, a poza tym jest prosta do opisu i daje możliwość używania ploterów w sposób zgodny z metodą wykorzystywaną w ich pracy.

Grafika wektorowa ma również swoje wady, które bardzo często wytykają jej przeciwnicy, choć jest ich naprawdę niewielu. Wśród minusów z pewnością wymienić należy dużą złożoność pamięciową dla obrazów, a niekiedy zdarza się nawet, że nie opłaca się jej konwertować do grafiki rastrowej przez jej nieopłacalność obliczeniową konwersji. Jak widać, wad jest bardzo mało, dlatego można śmiało powiedzieć, że jest ona bardzo często wykorzystywana, ale wymaga do tego odpowiedniego oprogramowania.

4. Jak zacząć tworzyć grafikę wektorową?

Tworzenie grafiki wektorowej najczęściej odbywa się przy użyciu specjalnych, ale także bardzo popularnych programów, które dostępne są w sieci. Przykładem może być Word, z którego na co dzień korzysta bardzo dużo osób. Ponadto wektorowe dzieła można tworzyć w GIMPie czy CorelDRAW – programie oferującym mnóstwo możliwości podczas robienia ilustracji wektorowych. Ogólnie rzecz biorąc, w sieci można znaleźć wiele programów, które są darmowe lub płatne, ale dla początkujących zdecydowanie poleca się te pierwsze. Niemniej warto opanować sztukę tworzenia grafik wektorowych, ponieważ jest to podstawa każdego grafika i pozwala złapać nawet pierwsze zlecenia na ich zrobienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *