Okładka pod artykuł - Darmowa strona internetowa bez kodowania w 2020? Wciąż WordPress

Darmowa strona internetowa bez kodowania w 2020? Wciąż WordPress

Jestem pewny, że nawet jeśli nie śledzimy nowinek technologicznych, to obił nam się o uszy termin „WordPress”. I nic dziwnego, skoro ponad 30% wszystkich stron internetowych z niego korzysta, a prawie wszystkie agencje lub freelancerzy regularnie oferują klientom to rozwiązanie.
Na WordPressie możemy tworzyć strony dobrze, możemy je również tworzyć źle. Możemy projektować krótkie strony wizytówkowe, możemy budować ogromne serwisy. Klienci go uwielbiają, programiści nienawidzą. Czym jest WordPress i dlaczego jest tak popularny?

Z artykułu dowiesz się

  • czym jest CMS (Content Management System), czyli System Zarządzania Treścią
  • co to jest WordPress i do czego służy
  • jakie są jego wady i zalety

Na początku krótka informacja:
w tym wpisie jedynie szybko przespacerujemy się po górze lodowej jaką niewątpliwie jest WordPress. Wpis ma na celu przybliżenie narzędzia i zainteresowanie nim osobę „z zewnątrz”. W kolejnych artykułach będziemy przyglądać się szczegółowo konkretnym elementom WordPressa. Ok, do rzeczy.

WordPress, czyli…

WordPress to niezwykle popularny System Zarządzania Treścią (CMS).

Ok, czyli co konkretnie?

Mówiąc po ludzku, jest to narzędzie, które służy do wygodnego zarządzania stroną internetową. A w przypadku WordPressa może również pomóc nam ją zbudować.

Objaśniając na przykładzie:
Mamy ochotę poczytać o naszej planecie (wiem, mocno abstrakcyjny przykład). Wchodzimy na oficjalnego bloga National Geographic i klikamy w interesujący nas wpis. Ot – strona jak wiele innych.

ALE, jeśli piszemy artykuły dla portalu, to korzystamy ze strony nieco inaczej. Wchodzimy pod konkretny link, umożliwiający zalogowanie się do systemu. Domyślnie jest to www.adresstrony/wp-login.php, lecz dobrą praktyką jest aby po stworzeniu strony zmienić ten adres. Co ciekawego, National Geographic tego nie zrobił (na dzień pisania tego artykułu) i możemy dokładnie przyjrzeć się jak wygląda ekran logowania WordPressa – wystarczy kliknąć w ten link

Kontynuując przykład przyrodniczego portalu, reporter po zalogowaniu się do systemu, w zależności od posiadanych uprawnień może np.: dodać nowy wpis, zmodyfikować stary albo zaktualizować zdjęcia.

Inne CMS-y

Poza WordPress, innymi wykorzystywanymi systemami zarządzania treścią) są m.in.:

  • Joomla
  • Shopify
  • Drupal
  • Squarespace
  • Wix

Reszta są jednak daleko w tyle. Na początku pisałem, że co trzecia strona w ogóle wykorzystuje WordPress. Jednak jeśli chodzi o strony, które korzystają z Systemu Zarządzania Treścią (ponieważ nie wszystkie strony wymagają tego rozwiązania), to WordPress detronizuje konkurencję i stanowi aż 62,4% całości. Dokładne statystki znajdziesz tutaj.

Dlaczego WordPress jest tak popularny?

Napis WordPress ułożony ze scrabble
Skąd bierze się popularność WordPressa?

Jest darmowy

WordPress to nic innego jak paczka plików, która zawiera kod napisany w języku programistycznym (ten język to PHP). Dostęp do takiej paczki nic nas nie kosztuje, może ją pobrać każdy ze strony WordPress.org (celowo nie opisuję co z robić potem, żeby taki zestaw plików przekształcić w stronę internetową – to temat na osobny artykuł. Pod wpisem dorzucę przydatne linki dla zainteresowanych).

Żeby nasza strona ujrzała światło dzienne potrzebujemy jeszcze domeny i hostingu. Teoretycznie jesteśmy w stanie uporać się z tym w 100% bezkosztowo, jednak wiąże się to z masą ograniczeń i wątpliwym poziomem bezpieczeństwa. Tym bardziej, że już za mniej niż 80 zł mamy dostęp do profesjonalnego hostingu np. w Linuxpl.com (samo korzystam i jestem bardzo zadowolony.

Strona internetowa gotowa w 30 min

Tak, mając przygotowany hosting i domenę, możemy stworzyć funkcjonalną stronę internetową w pół godziny. Na czym polega trik?

WordPress do prezentacji części wizualno-funkcjonalnej wykorzystuje przed wszystkim motywy, czyli po prostu skórki, graficzne nakładki na WordPress. Instalując sam motyw, odpowiednio zmienia się wygląd poszczególnych elementów (np. inna czcionka, inne kolory), jednak wciąż strona jest „pusta”. Nadal należy samodzielnie (lub nie – czytaj dalej) dodać np. zakładkę „O Firmie” lub „Kontakt”. I na to również jest sposób.

Sporo motywów posiada wersje demonstracyjne, czyli po prostu gotowe szablony z kompletem zakładek wypełnione często zastępczym tekstem i zdjęciami. Tym sposobem, importując demo motywu, nasza strona może być gotowa w try miga. Oczywiście jesteśmy skazani na rozwiązania zaproponowane przez twórców motywu, jednak jeśli poświęcimy odrobinę więcej czasu, możemy przy pomocy samej myszki dostosować motyw pod swoje potrzeby.

Bardziej doświadczony użytkownik WordPressa pewnie się zgodzi, że gotowe motywy i szablony to zawsze kompromis, który przy wyższym poziomie zaawansowania może być uciążliwy. Na pewno jednak na początek jest to świetny sposób na szybkie zobaczenie efektów pracy, a i w naszych późniejszych projektach (kiedy wiemy już o WordPressie ciut więcej) warto przyjrzeć się gotowym motywom. Cała sztuka polega na dobraniu rozwiązania do potrzeb.

Masa możliwości

Jak pisałem wyżej, stronę na WordPressie możemy mieć gotową w pół godziny. Możemy też poświęcić ciut więcej czasu (np. 3 miesiące) i budować w zasadzie wszystko. Bogata baza wiedzy i wsparcie projektu sprawia, że możliwości rozbudowy projektu opartego o WordPress są dowolne.

Na koniec dnia to i tak to po prostu fragment kodu, z którym możemy się bawić i eksperymentować. Ale trzeba wiedzieć co się robi, bo…

WordPress nie jest bezpieczny?

Jeśli osobie, która nigdy nie kroiła cebuli, wręczymy profesjonalny, dobrze naostrzony nóż, istnieje duża szansa jest, że poleje się krew.

Głównym zarzutem dla WordPressa jest możliwość bycia nie do końca najbezpieczniejszą opcją. Niestety są w internecie osoby, które mają niekoniecznie dobre intencje i które doskonale zdają sobie sprawę z popularności WordPressa. Może zdarzyć się, że jeśli nie będziemy dbali o stronę internetową i kierowali się najlepszymi praktykami, w końcu ktoś skorzysta z okazji. Kierując się jednak kilkoma prostymi zasadami (o tym więcej w kolejnych artykułach), odpowiednio dbając o „higienę” strony, możemy spać spokojnie.

Artykuł ma na celu jedynie przybliżenie osobom początkującym narzędzia WordPress. Świadomie nie wspomniałem o mnóstwie ważnych rzeczy (np. wtyczkach). Będzie na to miejsce w kolejnych artykułach 🙂

Poniżej kilka przydatnych, sprawdzonych linków dla głodnych wiedzy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *